/Najważniejsze punkty umowy wypożyczenia pojazdu

Najważniejsze punkty umowy wypożyczenia pojazdu

Nie ulega wątpliwości, że wypożyczalni samochodów jest w Polsce coraz więcej. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Pamiętać bowiem trzeba, że również i popyt na takie usługi jest dziś coraz większy. Jeśli jesteśmy już przy takich usługach, dużą część poświęcić trzeba umowie, jaką podpisuje klient z właścicielem wypożyczalni. Przyjrzeliśmy się takiemu dokumentowi na podstawie firmy Partner Cars z Krakowa, która jest największą wypożyczalnią w mieście i jedną z lepszych w całej Polsce.

Dokładna weryfikacja

Zacznijmy od tego, że każdy klient takiej wypożyczalni powinien dokładnie przyjrzeć się umowie, co jednak nie jest takie oczywiste. Większość nie czyta ich niemal w ogóle. Z jednej strony jest to spowodowane brakiem czasu, z drugiej natomiast zwykłym lenistwem. Szkoda, bo jednak zdarzyć się może, że brak zagłębienia w taką umowę skutkować będzie tym, że za wynajem zapłacimy więcej, niż się początkowo tego spodziewaliśmy i to nie dlatego, że przedsiębiorca chce nas oszukać. Zazwyczaj dodatkowe koszta ponosimy tutaj przez swoją niewiedzę.

Strony i przedmiot najmu

Jeśli weźmiemy pod uwagę samą umowę, na pewno pamiętać trzeba tutaj o stronach wypożyczenia, co wydaje się oczywiste. W przypadku klienta niezbędne są dane z dokumentu tożsamości, a więc imię, nazwisko, adres czy też numer PESEL. Poza tym przydać się może numer NIP, jeżeli pojazd wypożycza firma.

Biorąc z kolei pod uwagę treść najmu, to mowa tutaj rzecz jasna o pojeździe, który chcemy wypożyczyć. Powinien on być dokładnie określony, aby nie budzić żadnych wątpliwości. Oczywiście umowa wydrukowana musi być w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

Eksploatacja

Pamiętajmy też o kosztach eksploatacji. Zazwyczaj kierowca odbiera samochód, który jest zatankowany do pełna i taki też powinien właścicielowi zwrócić. Poza tym w umowach widnieją zapisy, które wymuszają na kliencie między innymi dokonywanie przeglądów oleju czy sprawdzanie ciśnienia w oponach. Większość oczywiście tego nie robi, ale warto mieć to na uwadze.

Usterki

Odnieśmy się także do usterek. Samochody oferowane przez wypożyczalnie są zazwyczaj w bardzo dobrym stanie technicznym, ale zdarza się, że mają jakieś zarysowania czy inne wady karoserii. Warto je udokumentować na zdjęciu. Będzie to doskonały dowód na to, że to nie my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie musi to być oczywiście zdjęcie wykonane wysokiej jakości lustrzanką. Wystarczy do tego smartfon, bez którego obejść się nie może niemal nikt. Wykonanie takim smartfonem zdjęcia to krótka chwila, a może nam to oszczędzić problemów w przyszłości.