Zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jak i spółki, konieczne jest odprowadzanie odpowiedniego podatku, który może różnić się w zależności od tego, w jakim regionie Hiszpanii działa firma. Warto wiedzieć o tym, że poszczególne wspólnoty/regiony w Hiszpanii posiadają dość dużą autonomię, także w przypadku ustalania podatków. Jeśli więc chodzi o kwestie podatkowe, podatki w Hiszpanii można podzielić na centralne/państwowe, czyli takie, które obowiązują na terenie całego kraju.
Możemy jednak także mówić o podatkach regionalnych, gdzie poszczególne stawki mogą się bardzo różnić w zależności od konkretnego regionu. Ta sama zasada dotyczy dostępnych programów pomocowych dla startujących firm – w każdym regionie programy te mogą być nieco inne i dotyczyć chociażby kosztów zatrudnienia pracowników i ewentualnych preferencyjnych stawek podatkowych przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności.
Podatki można podzielić na pośrednie i bezpośrednie
Najprostszym przykładem podatku pośredniego jest podatek VAT. W wielu przypadkach firmy są zobligowane do jego rozliczenia. Natomiast podatkiem, który dotyczy bezpośrednio prowadzonej działalności będzie na przykład podatek od spółki. Samo prawo podatkowe może być na tyle zawiłe, że może być nam na początku bardzo ciężko zorientować się przepisach i regulacjach. Dlatego też w takim przypadku nieocenionym wsparciem jest pomoc księgowa w Hiszpanii. Warto wiedzieć o tym, że nowo utworzony podmiot najczęściej może skorzystać z ulgi na płacone przez siebie podatki bezpośrednie, czyli chodzi tutaj o podatek od prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy też podatek od spółki. Najczęściej preferencyjna stawka podatkowa obowiązuje przez pierwsze dwa lata działalności nowego podmiotu. Więcej informacji można znaleźć na stronie – https://biuroksiegowewhiszpanii.pl.
Podatki to nie jedyne koszty związane z prowadzeniem działalności
Tak naprawdę, koszty warto przeanalizować już na samym początku, kiedy dopiero nosimy się z myślą o rejestracji nowego podmiotu. W przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej tych kosztów faktycznie może nie być zbyt wiele. Natomiast, jeśli chcielibyśmy zarejestrować spółkę na przykład w wariancie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tutaj już należy wziąć pod uwagę takie koszty jak chociażby opłata notarialna czy też konieczność wykazania na koncie bankowym spółki kwoty minimalnej kapitału początkowego, który obecnie wynosi 3 000 euro. Ważną informacją jest to, że w Hiszpanii dużą popularnością cieszy się możliwość zarejestrowania spółki nawet w przypadku, jeśli niekoniecznie chcemy prowadzić działalność razem ze wspólnikami, a chcemy to robić w pojedynkę. Warto więc wcześniej doradzić się specjalisty, jaka będzie najlepsza i najkorzystniejsza dla nas osobowość prawna takiego podmiotu po to, aby potem prowadzić biznes w jak najkorzystniejszy dla siebie sposób.