/Sezonowa wymiana opon – dlaczego jest tak istotna?

Sezonowa wymiana opon – dlaczego jest tak istotna?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że jego obowiązkiem jest wymiana opon – zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Nie każdy jednak wie, dlaczego to takie ważne. Sprawdźmy zatem, z jakiego powodu sezonowa wymiana opon ma tak ogromne znaczenie i dowiedzmy się, ile kosztuje taka usługa oraz gdzie może być świadczona!

Sezonowa wymiana opon to podstawa – z kilku powodów!

Opony samochodowe pełnią wiele funkcji – zapewniają stabilność w czasie jazdy, umożliwiają bezproblemowe hamowanie, a także gwarantują właściwą przyczepność do drogi. Są także odpowiedzialne za łagodzenie wstrząsów oraz pozwalają zyskać komfort i bezpieczeństwo w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. Wszystko to sprawia, że zarówno ich stan, jak i rodzaj mają ogromne znaczenie.

Dlaczego więc sezonowa wymiana opon jest tak istotna? Z jednego prostego powodu – inny rodzaj ogumienia sprawdzi się latem, a inny zimą. Każda z pór roku charakteryzuje się innymi warunkami, do których trzeba się odpowiednio przygotować.

  • Letnie opony posiadają mniej rowków niż te zimowe, zapewniając odpowiednią przyczepność w wyższych temperaturach – zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach.
  • Zimowe opony charakteryzują się o wiele bardziej agresywnym bieżnikiem, na którym znajduje się wiele nacięć i rowków – dzięki temu zapewniają bardzo dobrą przyczepność w najtrudniejszych warunkach, np. w trakcie opadów śniegu.

Sezonowa wymiana opon, choć nie jest obowiązkowa, powinna być stałym rytuałem każdego kierowcy. Nie tylko zapewni komfort i bezpieczeństwo jazdy o każdej porze roku, ale również pozwoli Ci zwiększyć żywotność ogumienia i tym samym uniknąć sporych kosztów.

Ile kosztuje sezonowa wymiana opon?

Sezonowa wymiana opon, której dokonuje się dwa razy w roku, nie jest droga. Cena usługi zależy przede wszystkim od rozmiaru kół – w standardowych samochodach osobowych wynosi około 150 zł, zaś w innych, które posiadają felgi powyżej 16 cali, około 200 zł (za komplet).

Kiedy wymieniać opony? Z zimowych na letnie, gdy temperatura w ciągu doby przekracza 7 stopni Celsjusza, zaś z letnich na zimowe, gdy spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Gdzie wymieniać opony na letnie i zimowe?

Sezonowa wymiana opon jest możliwa w każdym warsztacie, który świadczy usługi wulkanizacyjne. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że zmiana ogumienia na letnie lub zimowe przebiegnie prawidłowo, wybierz autoryzowany serwis producenta. Pracują tam doświadczeni specjaliści, którzy nie tylko zapewnią Ci najwyższą jakość usług, ale również dadzą na nie gwarancję. Co więcej, dzięki odpowiedniej wiedzy oraz nowoczesnym narzędziom pracownicy takiego serwisu będą w stanie dokładnie sprawdzić stan opon i doradzić np. zakup nowych.

Usługa sezonowej wymiany opon jest świadczona przez wiele autoryzowanych serwisów, np. Toyoty w Warszawie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej i umówić na wizytę, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://www.toyota-okecie.pl/, gdzie znajdziesz wszelkie niezbędne informacje.