/Czy drewniany dom może być oszczędny? Jak najbardziej!

Czy drewniany dom może być oszczędny? Jak najbardziej!

Domy, które wznosi się w technologii szkieletowej coraz mocniej zyskują na popularności. Warto zaznaczyć, że jest to technologia stanowiąca dobrą alternatywę dla technologii murowanej, która będzie doskonale sprawdzać się także w naszym klimacie. Budowa drewnianego domu znacząco różni się od wznoszenia budynków murowanych. Jednakże, bezpośrednio po ukończonych pracach może zupełnie nie być widać, że dany obiekt jest wykonany w konstrukcji szkieletowej- bowiem wcale nie musi mieć drewnianej elewacji. Tymczasem, dom szkieletowy to jak najbardziej może być oszczędny dom, co uzyskuje się poprzez wykonanie solidnej warstwy ocieplenia całej konstrukcji. Co decyduje o fenomenie takiego sposobu budowania?

Ocieplenie zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz

Dom z drewna to przede wszystkim jego konstrukcja, która w mniejszym lub większym stopniu może być prefabrykowana. Podczas stawiania całej konstrukcji z drewna bardzo ważna jest dbałość o szczegóły i precyzja, która pozwala na dokładne odwzorowanie całego projektu. Wykonawstwem domów szkieletowych zajmuje się firma drewdom.com od lat budując w ten sposób domy o bardzo dobrej wydajności energetycznej. Od zewnątrz cała konstrukcja jest ocieplana i ukrywana wewnątrz płyt elewacyjnych- mogą to być na przykład płyty OSB. Stosowane są specjalne folie, które podczas montażu powinny być układane w sposób ciągły tak, aby wyeliminować problem powstawania ewentualnych mostków cieplnych. Stosowane folie są odpowiedzialne za ochronę przed wiatrem, a także przed utratą ciepła z wnętrza budynku do zewnątrz.

Od wewnątrz wykonywana jest cała konstrukcja przedścianek i dachu oparta o profile aluminiowe. W ich wnętrzu może się znaleźć solidna warstwa wełny mineralnej, co również bezpośrednio przekłada się na energooszczędność budynku. Dom z drewna w swoim wnętrzu ma ściany gipsowo- kartonowe, a cała drewniana konstrukcja nie jest widoczna. Warto zauważyć, że oszczędny dom to nie tylko ściany, ale też odpowiednio dobrane okna, które będą energooszczędne. Nad ich wyborem również warto jest się zastanowić dłuższą chwilę. Stosowane materiały są odporne na działanie ognia.

Ile trwa budowa takiego domu? Krótki czas potrzebny na całą inwestycję

Warto zaznaczyć, że w przypadku domów w technologii szkieletowej można skrócić czas potrzebny na ukończenie całej inwestycji. Takie domy buduje się znacznie szybciej od budynków murowanych, co oczywiście jest ogromną korzyścią także ze względów finansowych. Będzie to więc dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na parametry jakościowe takiego budynku, ale też odpowiedni wariant dla kogoś, komu bardzo zależy na czasie.

Należy jedynie pamiętać o tym, aby rozsądnie wybierać wykonawce projektu, który będzie dobrze zaznajomiony z wytycznymi technologii i będzie w stanie odpowiednio zastosować je w praktyce. Jest to istotne po to, aby rzeczywiście uzyskać budynek, który będzie energooszczędny. Ma to również niebagatelny wpływ na trwałość i wytrzymałość całej inwestycji.