/Wypadek samochodowy – która ze stron otrzyma odszkodowanie?
wypadek samochodowy

Wypadek samochodowy – która ze stron otrzyma odszkodowanie?

Większość z nas posiada prawo jazdy kategorii B i jest czynnymi uczestnikami ruchu drogowego. Korzystanie z samochodu jest bardzo wygodne w codziennymi życiu, ponieważ zapewnia nam swobodę przemieszczania się oraz umożliwia bezproblemowy transport różnych rzeczy.

Zawozimy dzieci do szkoły, jedziemy do pracy, na spotkanie lub też na zakupy, zawozimy i odbieramy rodzinę lub znajomych, a czasem też jedziemy samochodem na upragnione wakacje w Polsce lub też zagranicą. Statystycznie jednak im częściej jesteśmy czynnymi uczestnikami ruchu drogowego, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że możemy brać udział w bardzo przykrym zdarzeniu, jakim jest wypadek samochodowy. Dobrze jest ubezpieczyć się na okoliczność takiej sytuacji, niezależnie od tego, czy będzie to z naszej winy czy też nie – nie możemy bowiem zakładać, że świetnie jeździmy, więc nigdy nic złego nam się nie przydarzy. Po pierwsze, ktoś inny może nie zachować szczególnej ostrożności lub też celowo łamać przepisy drogowe, po drugie sami możemy z różnych przyczyn spowodować wypadek samochodowy. Kto może liczyć na odszkodowanie w obu przypadkach? Gdzie szukać kontaktu i do kogo zgłosić się po pomoc?

Wypadek samochodowy z czyjejś winy – odszkodowanie

Każdy kierowca jest zobowiązany przepisami prawnymi do płacenia ubezpieczenia OC, które jest ubezpieczeniem cywilnoprawnym na wypadek kolizji drogowej. Naliczane jest corocznie na podstawie historii składek danego kierowcy, tego, czy brał udział w zdarzeniu, jakim jest wypadek samochodowy, modelu i wieku auta oraz innych czynników – warto w tym miejscu zaznaczyć, że ceny zależą również od ubezpieczyciela, na rynku jest jednak spora konkurencja, więc ubezpieczenie OC nie powinno być bardzo drogie. Takie odszkodowanie powstało z myślą o osobach, które brały udział w kolizji nie z własnej winy, zostały więc poszkodowane na skutek takiego zdarzenia. To właśnie ono pokryje koszty naprawy samochodu, lawety i ewentualnego transportu z miejsca wypadku, a także rehabilitacji i leczenia, jeśli będą one potrzebne. Jako osoba poszkodowana nic więc nie płacimy za wypadek samochodowy. W takim przypadku kontakt i pomoc zależą od sprawcy kolizji.

Wypadek samochodowy z własnej winy – odszkodowanie i pomoc

Jeśli z jakiejś przyczyny to my jesteśmy sprawcami zdarzenia, jakim jest wypadek drogowy, nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie dla siebie z tytułu ubezpieczenia OC. Takie rzeczy mogą się jednak zdarzyć, nawet jeśli jesteśmy świetnymi kierowcami, dobrze jest więc wcześniej pomyśleć o takich okolicznościach, abyśmy mieli później środki finansowe na naprawę własnego samochodu lub ewentualną rehabilitację czy leczenie. Jest od tego specjalne ubezpieczenie i odszkodowanie AC, czyli autocasco, które powstało z myślą o interesie osób, które spowodowały wypadek samochodowy. Nie jest ono obowiązkowe, dobrze jednak pomyśleć o jego zakupie szczególnie, że jego koszty nie są wyjątkowo wysokie. Kontakt i pomoc w tej kwestii zapewnią nam ubezpieczyciele oraz kancelarie prawnicze np. http://armedlaw.pl/kontakt/