/Silniki spalinowe o rodzajach i działaniu

Silniki spalinowe o rodzajach i działaniu

Wynalazek silnika spalinowego zrewolucjonizował wiele dziedzin życia, przyczynił się do wzrostu tempa rozwoju cywilizacyjnego i sprawił, że czas podroży oraz odległość znacznie się zmniejszyły. Pozwolił także na wykonywanie wielu mechanicznych czynności ze znacznie większą łatwością przez co je przyśpieszył i sprawił, że człowiek musi wkładać dużo mniej energii w wykonywanie niektórych prac, przykładem może być tu tak prowizoryczna czynność jak koszenie trawy, wcześniej konieczne było wykorzystanie pracy mięśni, które napędzały kosę, dziś jest wykorzystywana jest praca mechaniczna silników spalinowych, które napędzają kosiarki. O tym jak ogromną różnorodnością charakteryzują się silniki spalinowe można się przekonać odwiedzając sklepy i strony internetowe, które oferują takie silniki, przykładem jest – silniki spalinowe sklep Lifan.

Silnik spalinowy to urządzenie, które pozwala zmienić energię powstałą w wyniku spalania w pracę mechaniczną. W silniku spalane są łatwopalne mieszanki olejów napędowych lub benzyny przy obecności powietrza. W wyniku spalania powstają gazy o wysokiej temperaturze i dużym ciśnieniu. Gazy te dążą do rozprężenia, rozprężając się poruszają tłokami silnika, tym samym dochodzi do przemiany energii powstałej w wyniku reakcji spalania w energię mechaniczną, która porusza silnik.

Jak wspomniano substancjami wykorzystywanymi w procesie spalania w silnikach spalinowych są benzyna i olej napędowy. Ze względu na rodzaj paliwa silniki dzielą się na benzynowe, w których jak sama nazwa wskazuje wykorzystywana jako paliwo jest benzyna oraz silniki diesla, gdzie wykorzystuje się olej napędowy.

Innym podziałem silników spalinowych jest podział oparty o mechanizm inicjujący spalanie. Pierwsze silniki wykorzystywały do tego iskrę, stąd ich nazwa silniki z zapłonem iskrowym – są one do dziś wykorzystywane w wielu dziedzinach. Od 1897 r., gdy Rudolf Diesel skonstruował swój silnik pojawiły się na rynku także silniki z zapłonem samoczynnym, są to silniki, w których powietrze jest tak mocno sprężone, że pod wpływem temperatury tego powietrza dochodzi do zapłonu wtryskiwanego paliwa. W tych silnikach zamiast instalacji elektrycznej powodujące zapłon wykorzystywane są sprężarki powietrza. Te silniki także znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Ostatnim typem silników są silniki z głowicą żarową, które wykorzystywane są w modelarstwie do napędzania miniaturowych samochodów, łodzi czy modeli samolotów.