/Przegląd fotelików samochodowych dla dzieci

Przegląd fotelików samochodowych dla dzieci

Wszyscy rodzice mają świadomość tego, że fotelik samochodowy stanowi niezastąpiony element wyposażenia każdego samochodu, jeżeli jedziemy w nim razem z dzieckiem. Fundamentalną funkcją, jaką mają spełniać foteliki dla dzieci, jest zapewnienie im bezpieczeństwa podczas jazdy. Przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych jest obowiązkowe od narodzenia dziecka do 12 roku życia, lub do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dostosować je do wieku oraz wzrostu swoich pociech, dzięki czemu będą one mogły spełniać swoją rolę. Foteliki samochodowe najczęściej dzielone są według kilku kategorii, które zapewniają dziecku jak najbezpieczniejszą jazdę.

Niemowlaki w podróży

 

Istnieją foteliki przeznaczone dla maluszków od momentu urodzenia do chwili, w której osiągną wagę około 13 bądź 18 kg. Takie dzieci powinne być przewożone w fotelikach samochodowych tyłem, czyli zamontowanych tyłem do kierunku jazdy. Popularna nazwa tego rodzaju fotelików to foteliki samochodowe RWF z angielskiego rear way facing i to one są właśnie przeznaczone dla najmłodszych. Maxi Cosi jest renomowaną marką oferującą foteliki samochodowe, które cechuje najwyższy stopień bezpieczeństwa, gdyż poddawane są wielu testom. W swojej ofercie Maxi Cosi posiada wiele modeli fotelików przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Znaleźć można zatem także foteliki dla maluszków. Wśród nich znajduje się Maxi Cosi Cabrio Fix, które jest przenośny i wielofunkcyjny, a przede wszystkim bardzo bezpieczny dla niemowlaków. Godzien uwagi jest również typ Maxi Cosi Pebble spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz zapewniający dziecku maksymalny komfort.

 

Ciekawym modelem jest fotelik Recaro Zero.1, który posiada opcję obrotu o 360 stopni dzięki czemu daje możliwość ustawienia zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Fotelik Recaro świetnie sprawdzi się dla rodziców, którzy nie do końca są przekonani do przewożenia malucha tyłem do kierunku jazdy.

Nieco więksi pasażerowie

 

Dla nieco większych dzieci przeznaczone są foteliki od 9 do 25 kg, czyli od 9 miesiąca do około 6 roku życia. To niezabudowane foteliki, w których dziecko zapinane jest za pomocą szelek w samochodzie lub pasa samochodowego. Montowane są tylko i wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Posiadają oparcie na plecy, głowę oraz ręce. Najczęściej wyposażone są w 3-stopniowa regulację oparcia, dzięki której dziecko podczas podróży może się wygodnie zdrzemnąć.

Fotelik uniwersalny

 

Jedną z ostatnich głównych kategorii fotelików samochodowych są foteliki zwane uniwersalnymi, gdyż mówi się o nich, że rosną razem z dziećmi. Do tej grupy możemy zaliczyć fotelik samochodowy 9-36, który będzie pasował zarówno dla dziecka 9- miesięcznego jak i dla 12latka. Podobnym typem jest fotelik samochodowy 15-36, który nadaje się dla dziecka od około 3 do 12 roku życia. Te rodzaje fotelików stanowią dobre rozwiązanie dla osób, których budżet jest ograniczony. Chociaż istnieją przeciwnicy takich fotelików, to jednak większość użytkowników podkreśla, że nie ma większych problemów z ich dopasowaniem do dziecka, gdyż są one wyposażone w specjalne wkładki.

 

Marka Romer oferuje obydwa rodzaje fotelików dzięki czemu rodzice mogą dokonać najlepszego dla nich wyboru. Fotelik Romer zapewnia dziecku bezpieczeństwo przez cały okres, kiedy wymagana jest jazda w foteliku samochodowym.

 

O podziałach fotelików samochodowych można by pisać bez końca, jednak najważniejsze jest by spełniały one swoje zadanie, a mianowicie zapewniały naszym pociechom nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort podczas jazdy. Podczas wyboru fotelika należy pamiętać, żeby dziecko mieściło się w przedziale wagowym, który jest podany na foteliku. Jednak każdy maluch jest inny, dlatego też każdy rodzic musi indywidualnie dopasować fotelik samochodowy dla swojej pociechy.