/Wiertnice do betonu- rodzaje i zastosowanie

Wiertnice do betonu- rodzaje i zastosowanie

Podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych, zazwyczaj prędzej czy później istnieje konieczność wykonania jakiegoś odwiertu. Sprzętem do tego celu przeznaczonym są właśnie różnego rodzaju wiertnice, przy czym jej rodzaj musi być dostosowany do materiału, w którym chce się wiercić.

Z uwagi na wysoką twardość betonu, a także ryzyko pojawienia się zbrojeń w betonie, które mogłyby uszkodzić bardziej delikatne urządzenia, zaleca się stosowanie dedykowanego sprzętu jakim są wiertnice do betonu. Standardowymi wiertłami jakie stosuje się w takim przypadku są wysokiej jakości wiertła diamentowe. Co istotne, zastosowanie dedykowanej wiertnicy z odpowiednim wiertłem pozwala na wykonywanie otworów niemalże bez jakiegokolwiek pyłu.

 

Ważne parametry wiertnic do betonu

 

Ważną zmienną, która różnicuje poszczególne modele jest sposób wprawiania ich w ruch- w niektórych modelach będzie to napęd hydrauliczny, a w innych napęd elektryczny. Także ze względu na inne parametry użytkowe, ważne, aby wybrać urządzenie o właściwościach istotnych w przypadku realizowanych przez nas zadań- czy to w ramach własnej firmy budowlanej czy na własny użytek w swoim warsztacie. Wiertnice posiadają także określony zakres tego, jak duże otwory można nimi wykonać. Zazwyczaj, najmniejszy odwiert to około 6 mm średnicy, a największy to około 1,5 cm. To, co pozwala na efektywną i komfortową pracę to moc urządzenia i z pewnością podczas zakupu to ten parametr będziemy porównywać między poszczególnymi modelami. Najsłabsze wiertnice do betonu dysponują mocą około 1300 W i są dedykowane do niewielkich prac doraźnych. Tymczasem, jednymi z najmocniejszych silników do wiertnic są te o mocy prawie siedmiokrotnie większej- około 7500 W. Warto oczywiście mieć też taką świadomość, że duża moc silnika uniemożliwia wykonywanie odwiertów z ręki. W przypadku wiertnic do betonu, ze względu na specyfikę tego materiału, sam proces wykonywania otworu prawie zawsze jest też wykonywany na mokro.