/Oleje do skrzyni biegów – które są najlepsze?

Oleje do skrzyni biegów – które są najlepsze?

Wszelkiego rodzaju płynów eksploatacyjnych, które musimy wymieniać regularnie w naszych samochodach, jest naprawdę mnóstwo. Doskonałym tego przykładem jest oferta jednego ze sklepów, która dotyczy olejów do skrzyń biegów, a znajdziecie ją pod linkiem http://www.olejarz.pl/3-oleje. Skoro wybór jest tak duży nic dziwnego, że dla wielu kierowców stanowi on spory problem. Weźmy więc pod uwagę takie oleje i skupmy się na ich wyborze. Jak dobrać olej do skrzyni biegów swojego auta?

Oleje do skrzyń manualnych

Lewarek zmiany biegów w skrzyni manualnej samochodu marki Volvo.

W pierwszej kolejności weźmy tutaj pod uwagę oleje do skrzyń manualnych. W takiej sytuacji do wyboru mamy oleje mineralne oraz syntetyczne. Które z nich wypadają tutaj lepiej? Zauważyć trzeba, że oleje mineralne są stworzone na bazie naturalnych komponentów. W związku z tym bardzo często wiele do życzenia pozostawia ich żywotność oraz dostosowanie do warunków pogodowych.

 

 

 

Nieco lepiej pod tym względem prezentują się oleje syntetyczne. Te posiadają dodatkowe wzmacniacze, co nie tylko przekłada się na lepszą ochronę elementów skrzyni, ale również i zwiększenie odporności na warunki pogodowe.

Oleje do skrzyń automatycznych

Dźwignia zmiany biegów w skrzyni automatycznej samochodu Jaguar.

W związku z tym, że skrzynie automatyczne są bardziej awaryjne niż najlepsze skrzynie manualne, dobór oleju jest tu bardzo ważny. Pierwszą jego wymianę przeprowadzić trzeba po przejechaniu maksymalnie 80 tys. kilometrów, a kolejne po pokonaniu połowy tej odległości.

 

 

 

 

 

W tym przypadku pod uwagę wziąć trzeba także rodzaj zamontowanej skrzyni. Jeżeli jest to hydrokinetyczna skrzynia automatyczna, najczęściej wykorzystuje się w nich oleje typu ATF, które mogą pracować w zmiennych temperaturach. Przy dwusprzęgłowych skrzyniach automatycznych, których budowa jest zdecydowanie bardziej zaawansowana, zaleca się stosowanie olejów, które są w stanie zachować swoje właściwości nawet w niskich temperaturach. Powinny mieć także dobre właściwości „płynięcia”, aby dokładnie wypełnić wszystkie elementy takiej skrzyni biegów w naszym samochodzie.