/Funkcje i rodzaje olejów hydraulicznych

Funkcje i rodzaje olejów hydraulicznych

W samochodzie można spotkać wiele płynów i olejów, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jaka jest ich funkcja w pojazdach, aby to zmienić zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym olejom hydraulicznym.

Olej hydrauliczny to nieściśliwe medium robocze, które stanowi niezbędny element dla działania układów hydraulicznych i tłumiących. Nieściśliwość to cecha, która pozwala uzyskać wysokie ciśnienie w układach hydrauliczny, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dużej siły nawet przy niewielkim napędzie. Funkcje oleju hydraulicznego polegają również na tym, że smaruje on poszczególne elementy układu hydraulicznego, dzięki czemu ich zużycie jest mniejsze. Ma zatem olej hydrauliczny niebagatelne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania samochodu, wpływa jednocześnie na trwałość poszczególnych części samochodowych, warto zatem wybrać doby olej hydrauliczny.

Na rynku istnieje wiele rodzajów olejów hydraulicznych, można się o tym przekonać między innymi na stronie – olej hydrauliczny. W przypadku olejów hydraulicznych dzielone są one według lepkości, mogą zostać podzielone na cztery lub siedem grup, w zależności od tego jaką mają lepkość. Podział olejów na cztery klasy dokonywany jest zgodnie z normą DIN 51 524, są to kategorie: HL, HLP, HVLP i HLPD. Norma ISO/DIS 6743 dodaje do tego jeszcze klasy: HH, HR, HV oraz HM. Z czego warto zauważyć, że HM odpowiada olejom z grupy HLP, a HV – HVLP. Jednocześnie należy zauważyć, że oleje hydrauliczne są stosowane nie tylko w samochodach, ale również w różnego rodzaju maszynach, dlatego powyższy podział obejmuje nie tylko oleje samochodowe.

Oleje hydrauliczne zawierają również różne dodatki, które także mogą mieć dodatkowo dobry wpływ na części samochodu oraz działanie całej maszyny. Oleje bywają wzbogacane o dodatki antykorozyjne oraz przeciwutleniacze, często dodaje się do nich również substancje, które mają zapobiegać zużyciu oraz zatarciu części samochodowych. Olej hydrauliczny to istotny element całego układu, dlatego warto wybierać oleje dobrej jakości.